همه چیز درباره سفید کردن دندان یا بلیچینگ

با پیدایش متدهای نوین در حیطه دندانپزشکی در حال حاضر دارا بودن لبخند قشنگ در دسترس افراد زیادتری است. بلیچینگ دندان یکی از بهترین و پر طرفدارترین متدهای برای سفید کردن دندان می‌باشد. تغییر رنگ مینای دندان به خاطر استفاده نوشیدنی‌هایی همچون قهوه و تنباکو است. ابا وجود اینکه خیلی از لکه‌ها را می‌توانید با روش‌های سفید کردن دندان بر طرف کرد، ولی سفید کردن دندان‌ها امکان دارد برای بیمارانی که دندان‌های حساس به مواد سفید کننده دندان باشند ناخوشایند بوده به همین دلیل از روش بلیچینگ دندان برای سفید کردن دندان و بهبود طرح لبخند استفاده می‌شود. انجام بلیچینگ می‌توانید هم خودتان انجام داده و یا نزد دندان‌پزشک رفته و روند سفید کردن دندان را انجام دهد در هر دو روش، مواد مورد استفاده برای بلیچینگ دندان  متفاوت است. انجام بلیچینگ دندان، باعث بهبود و بیشتر شدن اعتماد به نفس افراد شده و احساس زیبایی را برای افراد به ارمغان می‌آورد؛ بنابراین روش بلیچینگ یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای سفید کردن دندان است.

بلیچینگ چیست - کلینیک مریم

تقسیم‌بندی دندان عبارتند از: عاج و مینا

مینای دندان روی عاج سوار است که این بخش ظاهر سفید دندان را نشان می‌دهد. با زیاد شدن طول عمر اندازه مینای دندان کاهش یافته و کم کم رنگ عاج پدیدار می‌شود و دندان‌ها زرد رنگ دیده می‌شوند. دلایلی که موجب زرد شدن رنگ دندان‌ها شده شامل موارد زیر می‌باشد:

  • استعمال دخانیات از قبیل سیگار و قلیان کشیدن
  • مسواک نزدن و بهداشت دهان و دندان را رعایت نکردن
  • مصرف زیاد نوشابه‌های گازدار و قند
  • رژیم غذایی غلط

در ضمن بعضی از مواقع نیز دیده می‌شود بیمارانی هم هستند که به منظم و مرتب مسواک می‌زنند  و از نخ دندان می‌کشند هم  دندان‌هایشان زرد رنگ شده که به دلیل استفاده از  مواد غذایی رنگی، نوشیدنی‌های قندی و غیره، است.

بلیچینگ در مقایسه با روش‌هایی همچون کامپوزیت دندان و لمینت دندان آسیب کمتری به مینای دندان می‌زند. کامپوزیت دندان ماده سفید کننده ترمیمی دندان بوده که برای پر کردن دندان‌هایی که کشید شده و یا درمان ریشه شده استفاده می‌شود. لمینت دندان را دندان‌پزشک قالب گیری کرده روی دندان‌ها سوار می‌کند.

سفید کردن دندان - کلینیک دندانپزشکی مریم

دو روش برای انجام بلیچینگ دندان

 روش Office Bleaching در کلینیک دندانپزشکی

در این روش انجام بلیچینگ در مطب دندان‌پزشک و متخصص صورت می‌گیرد و  از مواد شیمیایی خاصی با غلظت زیاد و زمان کم استفاده شده است. دندان‌پزشک دندان‌های شما را با محلول اسیدی پر می‌کند و  بعد از آن ماده اکسیدکننده به مینای دندان می‌زنند. سپس دندان‌ها را در مقابل نور زیاد و یا لیزر می‌گذارند (به این متد بلچینگ دندان با لیزر نیز می‌گویند). انجام کامل بلیچینگ با این متد حدودا سه یا چهار جلسه نیاز دارد که هر جلسه هم معمولا 45 دقیقه طول می‌کشد. در این روش باید به دندانپزشکی متخصص و با مهارت مراجعه کنید زیرا اگر دندان‌پزشک متخصص نباشد و به طور  مناسب و دقیق مواد شیمیایی  مورد استفاده در بلیچینگ صورت نگیرد موجب حساسیت و همچنین درد لثه و دندان‌ها شده است برای مواجه نشدن با این مشکل اغلب از ژل‌های محافظتی با یک نور آبی روی دندان در طول درمان استفاده می‌شود

هزینه بلیچینگ دندان در کلینیک دندان‌پزشکی در مقایسه با بلیچینگ در خانه عمدتا بیشتر است. در ضمن موادی مورد استفاده  برای روش بلیچینگ هم در هزینه‌ها بسیار موثر است.

بلیچینگ فوری دندان

یک متد نوین برای بلیچینگ فوری دندان صورت می‌گیرد، به پاور بلیچینگ یا سفید کننده نیرو گویند و از هیدروژن پراکسید غلیظ برای بلیچینگ استفاده می‌شود. از این متد دندان‌های شما تنها در یک جلسه سفید می‌شود. ولی باید بدانید دندان‌های شما به صورت موقتی سفید شده و پس از مدت یک الی سه سال دوباره زرد شده و نیاز به تکرار بلیچینگ فوری دندان است.

روش Home Bleaching در خانه

در این متد بلیچینگ باید تحت نظارت دندان‌پزشک در خانه صورت می‌گیرد که خود فرد بلیچینگ نوع ماده‌ای که در این روش استفاده می‌شود، با ماده‌ای که در مطب توسط دندان‌پزشک استفاده می‌شود، متفاوت است. در این رویکرد دندان‌پزشک از یک قالب از دندان‌های بیمار درست کرده و در لابراتوار قالب، نایت گارد بیمار تولید می‌شود. ژل‌های سفید کننده دندان داخل قالب نایت گارد ریخته می‌شود و روی دندان سوار می‌شود. زمانی که قالب باید روی دندان‌ها باشد بنا به چیندمان دندان‌های هر فرد متفاوت است که حدودا یک ساعت تا شش ساعت در روز باید استفاده شود. این درمان حدودا یک هفته تا دو هفته برای هر فک طول می‌کشد. چون در هر دفعه باید روی یکی از فک‌ها قالب گذاشته شود که این روش زمان زیادی را برای درمان نیاز دارد. اگر بیمار زمان کافی نداشته و بخواهد بلیچینگ دندان را به سرعت زیاد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن دهد پیشنهاد می‌شود که بلیچینگ دندانتان را در کلینیک دندانپزشکی انجام دهید. هزینه سفید کردن دندان در خانه نسبت به بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی ارزان‌تر می‌باشد. باید بدانید که ابتدا دندان‌های پوسیده و عفونی را درمان کرده و سپس به انجام بلیچینگ بپردازید.

مواد مورد استفاده برای سفید کردن دندان

در روش‌های بلیپینگ دو ماده اصلی استفاده می‌شود که عبارتند از: ماده شیمیایی پراکسید هیدروژن و پراکسید کربامید. در روش Office Bleaching پراکسید هیدروژن استفاده شده که در کلینیک دندان‌پزشکی و خود پزشک متخصص درمان را انجام می‌دهد؛ اما پراکسید کربامید در روش Home Bleaching  مورد استفاده قرار می‌گیرد که در خانه و توسط بیمار و تحت نظارت پزشک متخصص انجام می‌شود لازم به ذکر است که در هر دو روش باید دندان‌پزشک متخصص باید نظارت کامل را داشته و در صورت تایید می‌توانید سفید کردن دندان را در منزل انجام دهید.

مزایای استفاده از بلیچینگ دندان

  1. این تکنیک یکی از متدهای راحت برای سفید کردن دندان‌ها بوده است.
  2. این تکنیک تقریبا بدون خطر است

مزایای استفاده از بلیچینگ - کلینیک مریم


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید

مجموعه تخصصی کلینیک مریم با تیم مجرب و متخصص آماده خدمت رسانی و مشاوره به تمامی عزیزان استفعالیت ما را دنبال کنید

برای دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی، می‌توانید از لینک های زیر استفاده کنید.
تمامی حقوق این سایت برای کلینیک تخصصی مریم محفوظ می باشد.

لوگو کلینیک دندانپزشکی مریم

طراحی شده توسط دیجیتال مارکتینگ رهام