ترمیم و زیبایی دندان و روش‌های مختلف آن در کلینیک‌های تخصصی دندانپزشکی

ترمیم و زیبایی دندان علاوه بر درمان دندان حس اعتماد به نفس و خوشنودی را نیز به مراجعه کننده می‌دهد در این خصوص درمان‌های تخصصی مختلفی  بر روی دندان‌ها صورت می‌گیرد که  با بعضی از این روش‌های درمانی بیشتر آشنا خواهید شد:

 • کامپوزیت
 • لمینت سرامیکی (پرسلن ونیر)
 • روکش دندان
 • بریج یا پل بین دندانی
 • ایمپلنت‌های دندانی
 • جراحی زیبایی لثه
 • بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان‌ها)
 • ردیف کردن دندان بدون ارتودنسی (زیبایی دندان بدون ارتودنسی)

زیبایی دندان بعد از ترمیم دندان پوسیده و دندان‌های سالم در دندان‌پزشکی قابل توجه هست  و مواد کامپوزیتی  برای دندان این امکان را برای زیباتر شدن دندان‌ها فراهم کرده‌اند، هدف از ترمیم و زیبایی دندان طرح لبخندی زیبا است که به لبخند هالیوودی معروف است.

لبخند هالیودی - کلینیک مریم

کامپوزیت‌ها و تاثیر آن بر ترمیم و زیبایی دندان:

کامپوزیت‌ها زیباتر از روکش‌های دندانی هستند و تخریب بافت سالم دندان هم بسیار ناچیز و در حد صفر است. استحکام بیشتری دارند و به بافت دندان‌ها آسیبی وارد نمی‌کنند

دندان‌پزشکان برای زیباتر شدن دندان‌ها از مواد و تجهیزات متنوعی مانند انواع روکش‌ها، لمینت‌ها استفاده می‌کنند و این مواد در حوزه طراحی و زیبایی دندان در حال پیشرفت و بروز رسانی هستند

کامپوزیت دندان، موادی که همرنگ دندان‌ها هستند با کمک چسب‌های مخصوصی به بخش جلویی دندان‌ها متصل می‌شوند یا پیوند می‌خورند.

کامپوزیت‌های جدید زیبایی دندان بدون ارتودنسی فراهم کرده است؛ یعنی در این روش دندان‌های کج که با ارتودنسی منظم شدند در حال حاضر  بدون ارتودنسی نیز قابل اصلاح هستند.

به کمک کامپوزیت ظاهر نامناسب آن‌ها را پنهان کنند،  که به آن زیبایی بدون کمک از ارتودنسی گفته می‌شود.

خوشبختانه نسل‌های جدید کامپوزیت با تمام ویژگی‌های مثبت خود در خدمت دندانپزشکی زیبایی درآمده‌اند و استقبال از آن‌ها نسبتا خوب است.

ویژگی‌های ساختاری و ظاهری کامپوزیت‌های نسل جدید به قدری حیرت آور است که بیماران و مراجعان به خوبی لزوم استفاده از آن‌ها را درک کرده‌اند و از آن رضایت کامل دارند.

شفافیت، رنگ، انعکاس نور و … در این کامپوزیت‌ها چشم‌گیر است و در موارد زیادی بیشتر  از حد انتظار بیمار و دندان‌پزشک زیبایی ایجاد می‌کند

لمینت سرامیکی (پرسلن ونیر):

با پوسته‌ی نازکی همرنگ دندان عیب‌های  دندان پوشیده می‌شود؛ که باید در این روش برای زیبایی، دندان تراش یابد، دندان‌های که تغییر رنگ داده‌اند یا عیوب ظاهری دارند در طول این روش با کمک لایه‌هایی از سرامیک پوشانده می‌شوند که فقط زیبایی دیده می‌شود. برای استفاده از لمینت های سرامیکی باید بخشی از مینای دندان تراشیده شود

روکش دندان:

ترمیم دندان‌هایی که آسیب زیادی دیدند با استفاده از روکش‌های چینی که در مقایسه با ونیر این روکش‌ها قسمت بیشتری از دندان را می‌پوشانند، کارایی ونیرها در زیبایی دندان بیشتر است اما چون روکش‌ها سطح بیشتری را می‌پوشانند و کم هزینه‌تر هستند، با استقبال بیشتر مواجه هستند.

بریج یا پل بین دندانی:

بریج‌ها نوعی از تکنیک‌های زیبایی و ترمیم دندان محسوب می‌شوند. از طریق  دو دندان مجاور به عنوان پایه، برای برگرداندن زیبایی ظاهری دندان‌هایتان یک روکش پل مانندی ایجاد می‌کنند تا خلاء به وجود آمده در پیوستگی دندان‌ها جبران شود.

ایمپلنت‌های دندانی:

ایمپلنت یک راه مناسب برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است زمانی که یکی از دندان‌ها به هر دلیلی بی افتد جای خالی‌اش در زیبایی دندان‌ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود. ایمپلنت‌ها برای برطرف کردن این مشکل  می‌توانند گزینه بسیار مناسبی باشند تا علاوه بر پر کردن فضای خالی، ظاهری زیبا به  طرح لبخند ببخشند. هرچند که ایمپلنت دندان بیشتر برای بهبود و اصطلاح است اما نمی‌توان تاثیر آن در زیبایی نادیده گرفت.

جراحی زیبایی لثه:

برای اینکه زیبایی دندان به چشم آید زیبایی لثه هم مهم است برای یک طرح لبخند زیبا گاهی لازم است ارتفاع لثه اصلاح شود که تحت عنوان جراحی زیبایی لثه انجام می‌شود.

دندان‌ها بدون وجود لثه‌ها، زیبا به چشم نمی‌آیند و بیشتر شبیه به ساختارهای دراز و بلندی هستند که از استخوان بیرون زده‌اند؛ اما با وجود لثه‌ها دندان‌ها هم زیباتر دیده می‌شوند گاهی اوقات برای ایجاد  یا اصلاح طرح لبخند دندان‌پزشک زیبایی اقدام به انجام عمل جراحی لثه می‌کند تا با تنظیم ارتفاع آن‌ها لبخندها بهتر و زیباتر شوند

بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان‌ها):

رنگ دندان‌ها در ظاهر افراد بسیار حائز اهمیت است دندان‌های سفید نشان دهنده این است که افراد به بهداشت و سلامتی خود اهمیت می‌دهند و برعکس دندان‌های تیره و بد رنگ نشان دهنده این است که به بهداشت و سلامت عمومی خود زیاد اهمیت نمی‌دهند

کدر شدن دندان‌ها در اثر رنگ مواد غذایی و… ایجاد می‌شود در زیبایی خنده اهمیت دارد، بلیچینگ دندان راه حل مناسبی برای برطرف کردن این بد رنگی‌ها و کدر شدن‌ها می‌شود بلیچینگ در مطب به سرعت دندان‌ها را سفید می‌کند و بلیچینگ در خانه سفیدی دندان را تضمین می‌کند. بلیچینگ دندان راه کاری است که به زیبایی دندان منجر می‌شود و می­تواند چندین درجه دندان‌ها را سفید و درخشان تر کند.

ردیف کردن دندان بدون ارتودنسی (زیبایی دندان بدون ارتودنسی):

در این روش بدون درمان‌های ارتودنسی، دندان‌هایی صاف و  مرتب داشته باشند. صاف کردن دندان‌ها در بسیاری از موارد به کمک تکنیک باندینگ دندان امکان پذیر است.

چه کسی دندان‌پزشک زیبایی نامیده می‌شود و چگونه به دندانتان زیبایی می‌بخشد:

زیبایی شناختی زیر شاخه و تخصص اصلی در دانش دندان‌پزشکی است. به کمک مواد، تجهیزات و تکنیک‌های خاص سبب زیبایی دندان‌ها می‌شود؛ که برای دستیابی به یک طرح لبخند ایده آل و بی‌نظیر است.

دندان‌پزشک زیبایی همان دندان‌پزشک ترمیم دندان است، کسی که سطح بالایی از مهارت‌های زیبایی شناختی دندان  داشته و محدودیت‌های روش‌های مختلف ترمیم، زیبایی را بداند تا بتواند طرح درمان مناسب به شما این اطمینان را بدهد که به نتیجه مطلوب و لبخند زیبایی برسید که این متخصصین خدماتی مانند:

 • اعمال الگوهای زیبا شناسی دندان
 • کار با مواد مختلف و تجهیزات زیبایی دندان برای بهبود کیفیت ظاهر دندان
 • درمان و روش‌های زیباتر کردن دندان در دندانپزشکی زیبایی

درمان‌های مختلفی در این تخصص بر روی دندان‌ها صورت می‌گیرد

باندینگ دندان در چه مواردی استفاده می‌شود:

 • پر کردن دندان‌های پوسیده با کامپوزیت
 • پوشاندن قسمتی از ریشه که بر اثر تحلیل لثه بیرون زده
 • از بین بردن فاصله دندان‌ها با تکنیک باندینگ دندان
 • افزایش طول دندان‌ها
 • اصلاح کردن فرم دندان
 • تعویض ترمیم‌های آمالگام قدیمی با تکنیک باندینگ جهت زیبایی
 • امکان پذیر بودن اصلاح فرم لبخند  بدون انجام ارتودنسی

به کدام متخصص‌ها باید مراجعه کرد؟

برای اینکه شخصی به فرم دلخواه و زیبایی برای دندان‌های خود برسد باید به دندان‌پزشک متخصصی مراجعه کند که صلاحیت انجام این موارد را داشته باشد:

 1.  با روش‌ها و تکنیک‌های ترمیم دندان کاملا آشنا باشد و بتواند مناسب با نوع دندان بیمار بهترین نتیجه ممکن را به ارمغان آورد.
 2.  در مهارت‌های زیبا شناسی به درک بالایی دست پیدا کرده باشد

این متخصصین باعث بهبود ظاهر و  اصلاح طرح لبخند اشخاص می‌شود که به این شخص متخصص زیبایی دندان گفته می‌شود.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید

مجموعه تخصصی کلینیک مریم با تیم مجرب و متخصص آماده خدمت رسانی و مشاوره به تمامی عزیزان استفعالیت ما را دنبال کنید

برای دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی، می‌توانید از لینک های زیر استفاده کنید.
تمامی حقوق این سایت برای کلینیک تخصصی مریم محفوظ می باشد.

لوگو کلینیک دندانپزشکی مریم

طراحی شده توسط دیجیتال مارکتینگ رهام