طراحی لبخند و انجام روش های مختلف برای بهبود لبخند

طراحی لبخند - کلینیک مریم

طراحی لبخند اصطلاحا به ترمیم دندان‌ها و ارتودنسی اشاره می‌شود که در روند ابتدا دندان‌ها درمان شده و سپس ظاهر نامناسب دندان‌ها و مشکلات فک و لثه درمان می‌شود که با هدف سلامتی دندان‌ها و در عین حال طراحی لبخند زیبا و یا ایجاد لبخندی جذاب و قشنگ در افراد می‌باشد. با اینکه طراحی یا اصلاحات طرح لبخند تقریبا جنبه زیبایی دارد ولی سلامت دندان‌ها رو به طور چشمگیری افزایش می‌دهد اگر هم دندان‌هایتان سالم باشد و برای بهبود طرح لبخندتان اقدام نمایید این سلامت دندانتان بسیار افزایش یافته است.

از زمان تولد تا دوره میان سالی و پیری اتفاقات فراوانی پیش می‌آید از قبیل ساییدگی دندان‌ها، شکستگی دندان‌ها، خوردگی دندان‌ها، سوراخ شدن دندان‌ها، تغییر رنگ دندان‌ها، ضعیف شدن دندان‌ها و … که دندان‌هایتان به مخاطره می‌افتد که این اتفاقات با توجه به افزایش سن بدتر شده و دیرتر بهبود می‌یابد ولی با انجام روش‌های طراحی لبخند می‌توانید این مشکلات را برای زمان زیادی به عقب بیاندازید.

اگر شما بخواهید لبخندتان بهتر شود به دندان‌پزشک متخصص مراجعه می‌کنید تا طرح کلی لبخندتان را بررسی کند و پس از ارزیابی دندان‌ها و فک و لثه شما نکات و فاکتورهای مثبت و منفی لبخندتان را بررسی کرده و تلاش می‌کند که با بهبود نکات منفی و بهبود نکات مثبت لبخندتان طرح لبخند زیبا برایتان به ارمغان آورند.

نکاتی تاثیرگذار زیبایی لبخند

اصلی‌ترین بحث مقاله همین قسمت است ابتدا خودتان را در آینه ببینید و سپس یک لبخند زیبا، طبیعی و ملیح بزنید؛ سپس دقت کنید که کدام قسمت لبخند توجه شما را  جذب خود کرده؟ در زیر به فاکتورها و نکات تاثیر گذار در لبخند را بیان می‌کنیم.

عوامل زیادی بر تاثیر گذاری طرح لبخند موثر بود که در اینجا می‌توانیم به رنگ دندان‌ها اشاره کرد اگر دندان‌هایی بارنگ زرد یا لک داشته باشیم به طور قطع می‌توان بگوییم که زیبایی طرح لبخندمان دو چندان کاهش می‌یابد و همچنین تراز بودن و یا نبودن هم بسیار تاثیر گذار بود زیرا اگر دندان‌ها مرتب نباشد زیبایی لبخند بسیار کم می‌شود و می‌توان با درمان ارتودنسی دندان‌هایی که تراز نبوده را تراز کرد و مورد سوم می‌توان به فاصله بین دندان‌ها اشاره کرد زیرا فاصله زیاد دندان‌ها جلوه و قشنگی دندان را کاهش می‌دهد و مورد چهارم کشیدن دندان‌ها و خالی بودن جای آن در لبخند افراد بسیار تاثیر گذار است و پنجمین مورد می‌توان به همانگ بودن دندان و فک اشاره کرد که به زیبایی طرح لبخند تاثیر به سزایی دارد و موارد بیشتر هست که در طرح زیبای لبخند تاثیر می‌گذارد که دیگر در مقاله به آن‌ها اشاره نمی‌شود در ادامه بررسی دقیق‌تر این نکات می‌پردازیم:

مشکلات رنگ دندان

بیمارانی هستند که با خراب شدن دندان مجبور به پر کردن آن می‌شوند که معمولا از مواد فلزی از قبیل آمالگام استفاده می‌شود که این مواد دارای رنگ خود بوده و در لبخند معلوم می‌شود که با استفاده از اصلاح لبخند از ونیر و لمینت کامپوزیتی دندان‌پزشک متخصص می‌تواند به راحتی تغییر رنگ دندان‌ها را به راحتی مخفی کند تا لبخندی زیبا داشته باشید. معمولا بیماران زیادی از لکه‌های دندان و تغییر رنگ آن رنج می‌برند که با مراجعه به متخصص می‌توان به راحتی این‌گونه تغییر رنگ و لکه‌ها بر روی دندان را اصلاح نمایند. همان‌طور که می‌دانید طراحی لبخند زیبا و اصلاح آن با یک دست کردن رنگ دندان‌ها بسیار تاثیر گذار است که می‌توان از روش‌های زیر برای اصلاح رنگ دندان اقدام کرد:

 1. استفاده تاج بر روی دندان‌های لب پر
 2. استفاده از روکش برای دندان‌ها
 3. باندینگ کامپوزیت
 4. کاشتن دندان و یا ایمپلنت کردن دندان‌ها
 5. بریج یا پل دندانپزشکی

تغییر رنگ و زرد شدن و لکه لکه شدن دندان‌ها موجب شده زیبایی لبخندتان را کاهش دهد و شما را پیرتر نشان دهد ولی با ترمیم و اصلاح طرح لبخند و انجام پروسه سفید سازی و یکدست کردن دندان‌ها شما لبخندی زیباتر خواهید داشت و همچنین جوان‌تر به نظر می‌رسید.

تغییر رنگ دندان و کاهش زیبایی- کلینیک مریم

تراز نبودن دندان‌ها

کج بودن دندان‌ها و فاصله زیاد بودن بین دندان‌ها و بقیه مشکلات مربوط به ناهماهنگی بین دندان‌ها همگی آن‌ها بر روی طرح لبخند و فرم کلی صورت و چهره‌تان تاثیر گذار است؛ که متخصصین ارتودنسی از روش‌های متفاوتی برای حل این مشکلات استفاده می‌کنند به طور مثال از روش‌های اصلاح تراز بودن دندان و لمینت برای صاف و یکدست کردن دندان‌ها استفاده می‌شود.

اگر دندان نداشته باشد

اگر فاصله بین دندان‌ها زیاد بوده و یا اینکه دندانی را کشیده باشد موجب شده لبخند شما زیبا نباشد که اگر چند دندان نداشته باشید این لبخند بسیار زشت می‌شود و در هنگام غذا خوردن نیز تاثیر بدی دارد اگر در جای خالی دندان‌ها از دندان‌های مصنوعی و یا ایمپلنت استفاده می‌کنید که در این صورت چهره‌تان زیباتر خواهد شد و همچنین در جویدن غذا نیز موثر است.

روش‌های طراحی لبخند

برای لبخند روش‌هایی وجود دارد که بخواهیم آن را اصلاح کنیم در زیر به انواع روش‌های مختلف طراحی لبخند اشاره می‌شود.

 1. لبخند هالیوودی
 2. استفاده از لمینت‌های بدون تراش برای بهبود طراحی لبخند
 3. استفاده از لمینت با تراش‌های اندک برای بهبود طراحی لبخند
 4. استفاده از لمینت با سیستم تراش برای بهبود طراحی لبخند
 5. طراحی لبخند توسط لمینت‌های کامپوزیتی
 6. استفاده از انواع روکش برای دندان‌های و بهبود طراحی لبخند
 7. استفاده از روکش‌های کریستالی برای افزایش بهبود طراحی لبخند
 8.  استفاده از ارتودنسی دندان برای بهبود طراحی دندان‌ها و لبخند
 9. جراحی لثه برای افزایش بهبود طراحی لبخند
 10. جراحی فک و صورت برای بهبود طراحی لبخند
 11. استفاده از فتوگرافی برای طراحی لبخند

طراحی لبخند و لبخند های مختلف - کلینیک مریم

سخن آخر

در انتها باید یادآور شد که رفع مشکلات دندان‌ها و مشکلات فک در فرآیند اصلاح طراحی لبخند بسیار موثر است و باید مواردی همچون منظم نبودن دندان‌ها و کوچک بودن فک، خرابی و ترک خوردن مینای دندان، ساییدگی و جراحات وارد بر مینا، تغییر رنگ و سیاه شدن دندان‌ها و فاصله بین دندان‌ها و … رفع شود تا بتوانید لبخندی داشته باشید. مشاوره و کمک گرفتن از متخصص دندان‌پزشک ارتودنسی می‌تواند به راحتی مشکلات طراحی لبخندتان را فهمیده و شروع به انجام اصلاح لبخند برای شما کنند که در آخر متخصصین برایتان لبخندی جدید و زیبا می‌سازند تا هم اعتماد به نفستان بالا رود و نیز جوان‌تر به نظر برسید.


2 دیدگاه

 • عماد

  ۲۸ بهمن, ۱۴۰۰ در ۴:۲۲ ب٫ظ

  بسیار عالی ممنون از مطالب بسیار خوبتون

  پاسخ

  • کلینیک دندانپزشکی مریم

   ۲۸ بهمن, ۱۴۰۰ در ۴:۲۴ ب٫ظ

   خواهش امیدوارم که از این مطلب ایتفاده کافی رو برده باشین

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید

مجموعه تخصصی کلینیک مریم با تیم مجرب و متخصص آماده خدمت رسانی و مشاوره به تمامی عزیزان استفعالیت ما را دنبال کنید

برای دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی، می‌توانید از لینک های زیر استفاده کنید.
تمامی حقوق این سایت برای کلینیک تخصصی مریم محفوظ می باشد.

لوگو کلینیک دندانپزشکی مریم

طراحی شده توسط دیجیتال مارکتینگ رهام