دندانپزشکی کودکان چیست و چه درمان‌هایی انجام می‌شود

مراجعه منظم و مرتب به دندانپزشکی کودکان امری ضروری است زیرا فرزندانمان مهم‌ترین انگیزه در زندگی هستند و همچنین سلامتشان در کودکی بسیار مهم است که قسمتی از وظایف والدین رعایت بهداشت و مواظبت از بروز مشکلات دهان و دندان کودکان بوده است که با توجه به بهبود و افزایش سطح آگاهی جامعه و والدین برای حفظ بهداشت دهان و دندان کودکان بسیار مفید است و خوشبختانه دندانپزشکان کودکان تخصص‌های لازم را در صورت بروز مشکل در دندان‌های کودکان دارا بوده و برای مراقبت و جلوگیری بیماری‌های دندان می‌توانند کمک بسیاری به پدر و مادران انجام دهند.

این مراقبت‌ها از سن حدودا یک سالگی که اولین دندان بچه به وجود می‌آید باید صورت گیرید و تا سن حدودا دوازده یا سیزده سالگی که تمام دندان‌های شیری کودکان افتاده و دندان‌های دائمی (همیشگی) به وجود آمده باید زیر نظر متخصص دندان‌پزشک کودکان صورت گیرد و پیشنهاد می‌شود از همان ابتدای سن کودکی هر سال یک بار حداقل برای چکاپ نزد متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه نمایید تا بهداشت دهان و دندان فرزندانتان همیشه مناسب بود تا مشکلات جدی دندان روبرو نشوند.

دندان کودک - کلنیک دندانپزشکی مریم

متخصص دندان‌پزشک کودکان چه کسی است؟

دندان‌پزشکی کودکان یکی از 10 تخصص دندانپزشکی است که آکادمی انجمن دندان‌پزشکی آآمریکا به رسمیت می‌شناسد و متخصصان این رشته در طول تحصیل به فرا گرفتن مراقبت‌های لازم دندان لثه و دندان و بهداشت دهان و دندان کودکان را فرا می‌گیرند و حداقل 4 سال در دانشکده دندان‌پزشکی مهارت‌های لازم را فراگرفته‌اند و 2 سال دیگر برای آموزش‌های دندان‌پزشکی نوزادان و کودکان نیز متخصص شده‌اند. سخت‌ترین و چالشی‌ترین بحث درمان کودکان درمان کودکان شیرخوار و نوزادان بوده زیرا در هنگام درمان دندان‌پزشک را بسیار اذیت کرده و احتمال گریه‌های زیاد بچه‌ها می‌باشد.

دندان شیری نوزادان در سال اول کودکی شروع به در آمدن می‌کند و در سن حدودا 7 سالگی دندان‌های شیری افتاده و دندان‌های دائمی در می‌آید اگر در طول این مدت و در آمدن دندان‌های دائمی کودکان زیر نظر مراقبت صحیح دندان‌پزشک نباشد احتمال بیماری‌های دهان و دندان و پوسیدگی دندان‌های دائمی بسیار زیاد است برای همین حتما چکاپ های لازم را باید والدین برای فرزندان عزیزشان انجام دهند.

دندانپزشکی کودکان - کلینیک مریم

روش‌های درمانی دندانپزشکی کودکان

خدمات درمانی تخصصی کودکان و مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان کودکان شامل موارد زیر می‌باشد:

  • معاینات دوره‌ای کودکان موجب شده که احتمال اینکه در صورت رعایت نکردن کودک و دقت نکردن والدین به بهداشت دهان و دندان کودک خطرات پوسیدگی بسیار کم شده و در صورت پوسیده بودن با تشخیص سریع و به موقع کودک به راحتی درمان شود.
  • استفاده از مواد مخصوص جهت مراقبت و پیشگیری پوسیدگی و مشکلات دندان که می‌توان به موادی همچون فلوراید اشاره کرد و همچنین مشاوره دادن متخصص به والدین برای تغذیه و رژیم مناسب غذایی کودک جهت بهبود و افزایش عملکرد دندان‌ها استفاده می‌شود
  • کمک و مشاوره دادن به والدین جهت استفاده از پستانک و مکیدن انگشت شصت
  • معاینه به موقع دندان‌های دائمی کودک و پس از بررسی اگر نیاز باشد درمان ارتودنسی برای دندان‌های لج و اصلاح نیش دندان‌ها
  • بهبود و درمان حفره‌های دندان‌هایی که ناقص نیش‌زده‌اند
  • بررسی دهان و دندان‌های کودک برای مقابله با بیماری‌های همانند: مشکلات قلبی، تب یونجه، مشکلات بیش فعالی و دیابت
  • ترمیم دندان‌های شکسته و درمان آن
  • درمان بیماری‌های عفونی لثه و دندان توسط متخصص دندان‌پزشک کودکان

نقش کلیدی متخصصین دندانپزشکی کودکان

دندان‌پزشک در افراد بزرگسال به راحتی می‌تواند مشکلشان را بپرسد و به راحتی دلیل اذیت و خرابی دندان را پیدا می‌کنند ولی در کودکان و نوزادان اغلب نمی‌توانند به طور دقیق مشکل دهان و دندانشان را بیان کنند و همچنین در بسیاری از مراحل و پروسه درمان به سختی و حتی اصلا همکاری نمی‌کنند در نتیجه در این مواقع هر چه متخصص دندانپزشکی کودک با تجربه‌تر و ماهرتر باشد می‌تواند با روش‌های مخصوص خود کودک و نوزاد را معاینه کرده و درمان و معالجه کامل دهان و دندان‌های فرزندان دلبندتان را به ارمغان آورند.

لزوم درمان دندان‌های شیری

دلایل زیادی برای خرابی، شکستگی، عدم رشد دندان و پوسیدگی دندان‌های کودکان وجود دارد که با مراجعه به دندان‌پزشک متخصص به راحتی قابل درمان می‌باشد. شاید این سوال به ذهنتان بیایید که درمان دندان‌ها مخصوص دندان‌های دائمی بوده و دندان‌های شیری نیاز به درمان ندارد زیرا در 7 سالگی می‌افتد ولی حتما باید به این نکته دقت کنید که دندان‌های شیری برای کودکان بسیار مهم بوده زیرا اگر به رفع مشکلات دهان و دندان کودکان دقت نکنید و اهمیت ندهید باعث شده کودک درد دندان داشته و یا عفونت پیدا کرده باشد که این موارد باعث شده کودک غذا نخورد و یا غذا را درست نجود و موجب بیماری‌های دیگر همچون گوارش در کودکان می‌شود و همچنین تعزیه و رشد کودک دچار مشکل شده است. در نتیجه دندان‌های شیری کودکان همچون دندان‌های دائمی مهم و با اهمیت بوده و در صورت بروز مشکلات و بیماری‌ها باید حتما توسط متخصص دندان‌پزشک کودکان درمان شود.

همکاری نکردن کودک در دندان پزشکی - کلینیک مریم

چرا روکش کردن دندان شیری؟

اگر دندان پوسیده شده کودک را پر کرده و باز هم شکسته می‌شود از روش روکش کردن دندان استفاده می‌شود چون حجم پوسیدگی زیاد بوده و دیگر با پر کردن درمان کامل صورت نمی‌گیرد و پر کردن می‌ریزد برای همین از روکش‌های مخصوص فلزی استفاده می‌شود که روی دندان و یا پر کردن دندان قرار می‌گیرید و در هنگام افتادن دندان‌های شیری از دهان کودک خارج می‌شود.

درمان دندان کودکان تحت بیهوشی

درمان دندان کودک و بی‌هوش کردن آن یکی از سخت‌ترین روش درمان دندان‌های کودک می‌باشد چرا که متخصص دندانپزشکی کودکان تشخیص داده کودک در طول درمان همکاری نمی‌کند و یا دارای ترس و اضطراب غیر قابل کنترل بوده است و این امر در درمان دندان کودک بسیار خطرناک بوده در نتیجه درمان دندان تحت بیهوشی صورت می‌گیرد این روش در کودکانی که دارای معلولیت جسمی و ذهنی هستند بسیار رایج است.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید

مجموعه تخصصی کلینیک مریم با تیم مجرب و متخصص آماده خدمت رسانی و مشاوره به تمامی عزیزان استفعالیت ما را دنبال کنید

برای دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی، می‌توانید از لینک های زیر استفاده کنید.
تمامی حقوق این سایت برای کلینیک تخصصی مریم محفوظ می باشد.

لوگو کلینیک دندانپزشکی مریم

طراحی شده توسط دیجیتال مارکتینگ رهام